Spelschema 2019/2020

Svenska Basketligan Herr

2019-09-27 19:04Norrköping DolphinsUmeå BSKTStadium Arena A
2019-10-07 19:04Umeå BSKTKöping StarsUmeå Energi Arena
2019-10-11 19:04Södertälje KingsUmeå BSKTTäljehallen
2019-10-15 18:34Umeå BSKTDjurgården BasketUmeå Energi Arena
2019-10-18 19:04Wetterbygden StarsUmeå BSKTHuskvarna Sporthall
2019-10-24 18:34Umeå BSKTNässjö BasketUmeå Energi Arena
2019-10-31 19:04Jämtland BasketUmeå BSKTÖstersunds Sporthall
2019-11-05 18:34Umeå BSKTBC LuleåUmeå Energi Arena
2019-11-15 18:34Umeå BSKTNorrköping DolphinsUmeå Energi Arena
2019-11-19 19:04Borås BasketUmeå BSKTBoråshallen
2019-11-23 16:04Umeå BSKTSödertälje KingsUmeå Energi Arena
2019-11-30 16:04Umeå BSKTBorås BasketUmeå Energi Arena
2019-12-07 16:04Köping StarsUmeå BSKTKarlbergshallen – Köping
2019-12-10 19:04Djurgården BasketUmeå BSKTBrännkyrkahallen S
2019-12-13 18:34Umeå BSKTWetterbygden StarsUmeå Energi Arena
2019-12-16 19:04Nässjö BasketUmeå BSKTNässjö Sporthall
2019-12-27 18:34Umeå BSKTJämtland BasketUmeå Energi Arena
2019-12-30 17:04BC LuleåUmeå BSKTLuleå Energi Arena
2020-01-03 18:34Umeå BSKTNorrköping DolphinsUmeå Energi Arena
2020-01-07 19:04Borås BasketUmeå BSKTBoråshallen
2020-01-11 16:04Umeå BSKTSödertälje KingsUmeå Energi Arena
2020-01-14 19:04Köping StarsUmeå BSKTKarlbergshallen – Köping
2020-01-17 19:04Djurgården BasketUmeå BSKTBrännkyrkahallen S
2020-01-24 18:34Umeå BSKTWetterbygden StarsUmeå Energi Arena
2020-01-28 19:04Nässjö BasketUmeå BSKTNässjö Sporthall
2020-02-04 18:34Umeå BSKTJämtland BasketUmeå Energi Arena
2020-02-07 19:04BC LuleåUmeå BSKTLuleå Energi Arena
2020-02-11 19:04Norrköping DolphinsUmeå BSKTStadium Arena A
2020-02-14 18:34Umeå BSKTBorås BasketUmeå Energi Arena
2020-02-28 19:04Södertälje KingsUmeå BSKTTäljehallen
2020-03-03 18:34Umeå BSKTKöping StarsUmeå Energi Arena
2020-03-06 18:34Umeå BSKTDjurgården BasketUmeå Energi Arena
2020-03-10 19:04Wetterbygden StarsUmeå BSKTHuskvarna Sporthall
2020-03-14 16:04Umeå BSKTNässjö BasketUmeå Energi Arena
2020-03-17 19:04Jämtland BasketUmeå BSKTÖstersunds Sporthall
2020-03-20 19:04Umeå BSKTBC LuleåUmeå Energi Arena

Svenska Cupen

Omgång 1:  14-15 september

REGION NORD, MELLAN, SYD: 

8:an – 1:an 

7:an – 2:an 

6:an – 3:an  Luleå Steelers – Umeå BSKT 2019-09-15 kl.15:00

5:an – 4:an 

Omgång 2:   21-22 september

REGION NORD, MELLAN, SYD 

Vinnaren 8:an/1:an – vinnaren 5:an/4:an 

Vinnaren 7:an/2:an – vinnaren 6:an/3:an 

Omgång 3:  9-10 november

De sex kvarvarande lagen, två från varje region matchas sedan mot varandra enligt följande: 

Det laget med bäst nationell ranking väljer motstånd först. Därefter får laget med näst bäst ranking välja. 

Även här spelar det lägst rankade laget på hemmaplan. 

Tre matcher spelas denna helg, de tre vinnarna i dessa matcher deltar i FINAL FOUR. 

FINAL FOUR: 25-26 januari (dam) och 1-2 februari (herr)

Bäst rankade lag väljer semifinalmotstånd. Övriga två lag möts i den andra. 

Lördag: Semifinal 1 och semifinal 2 

Söndag: Match om tredje pris och final 

Källa: basket.se